English
 
ÜYE OLUN
 
Open eğitimlerimizden ve tüm yeniliklerden haberdar olun.
 
 
EĞİTİM PROGRAMLARI
 
  . YÖNETİM GELİŞTİRME
 
. SATIŞ VE PAZARLAMA
 
. BECERİ GELİŞTİRME
 
. EXECUTİVE MANAGEMENT
 
. KOÇLUK HİZMETLERİ
  YÖNETİM GELİŞTİRME
   
  Yöneticiler, Yönetici Adaylarına iş hayatında etkili,farklı ,başarılı bir yönetici olmasının
sağlanması hedef belirlemesi, inisiyatif almasının yanı sıra Lider ve Koç vasıflarına haiz
olmasının sağlanmasıdır.
   
 
  Yöneticiliğin temel esasları     Etkin karar alma ve problem çözme teknikleri
  Yönetim ve liderlik beceri geliştirme   Performans yönetimi
  Yönetim becerileri - ileri modül   Yetenek odaklı mülakat teknikleri
  Coaching ve etkin geri bildirim      
  Değişim yönetimi ve değişime uyum      
 
 
 


Coaching ve Etkin Geri Bildirim

“Coach” sözünü duyduğunuz zaman zihninizde bir grup atlete idman yaptıran, spor kıyafetler içinde ve elinde düdüğü olan bir adam mı geliyor ?
İyi… O zaman bir daha düşünün ! Tahtaya geçip çalışanlarınıza dur durak bilmeyen emirler vermeniz kesinlikle beklediğiniz sonuçların alınmasını sağlamayacak. Ama bu takviminizde koçluk için zaman ayırmayacağınız anlamına gelmiyor.

 

Bütün spor takımlarının başarısı koçlarının yetenekleriyle ilişkilendirildiği gibi, iş hayatındaki ekiplerin kaderi de aynıdır. Yalnızca kurumsal stratejiyle ilgili değil, ekip üyelerinin performanslarını arttırmak için yapılabileceklerle ilgili de düşünmeniz gerekir.

Bir şirkette yönetici geliştirme, coaching ve mentoring süreçlerinin başarılı bir şekilde uygulanması gerek çalışanlar gerek organizasyon yapısı açısından çok yönlü faydalar sağlar. Bu nedenle, İnsan Kaynakları Yöneticileri organizasyon çapında yönetici geliştirme etkinliklerinin gerçekleştirilmesini ve Coaching – Mentorluk ilişkilerinin kurulmasını ve yaygınlaştırılmasını desteklemelidirler.

 
 
 
 

PROGRAM HEDEFLERİ

Programa katılarak;

• Çalışanlar işi sahiplenir. Çalışanların sorumluluk bilinci gelişirken, yapılan işin kalitesi artar.

• Problemler ve çatışmalar en aza indirilir, hatta oluşmadan engellenir. Çatışmaların çözümüne harcanan kaynaklar verimiliği artırıcı konulara ayrılmış olur.

• Çalışanların nezdinde hedef ve stratejilerin netleşmesi ve bunlara odaklanmaları sağlanır. Kendilerini geliştirmeleri konusunda itici bir güç oluşturur.

• Çalışanların yetkinlikleri ve motivasyonları artar. Geribildirim süreciyle çalışanlar kendilerini tanır; zayıf yönlerini nasıl geliştirecekleri konusunda bilinç gelişir.

• Kurumun bireysel bazda beklentileri tanımlanır ve çalışanlara bir yol haritası temin edilir. Performans ve davranış sorunları tanımlanır ve giderilir.

• Yeniliklerin adaptasyonunda, esneklik ve değişimi yakalamadaki hız artar.

• Şirket içi iletişim kuvvetlenir; ast üst arasındaki kopukluklar azalır.

• Çalışanların kuruma bağlılığı artar. Potansiyeli yüksek çalışanları kurumda tutmak kolaylaşır.

• Çalışanların gelişimi hem gelir artırıcı hem de maliyet düşürücü etki yaratırken, bütün bu faydaların sonucu olarak kurumun performansı artar.

   
 
 
  KİMLER KATILMALI

Program; kendilerini geliştirmek isteyen koçlar, yöneticiler, iş sahipleri, insan kaynakları uzmanları, şirket eğitmenleri ve diğer profesyoneller için tasarlanmıştır. Aynı zamanda psikolojik danışmanlık ve sağlık hizmeti sunanlar, anne ve babalar, öğretmenler, insan geliştirme görevi olan herkes bu programa katılabilir.